აღიარება[ინსტრუქციის მუხლია]
1. სისტემური რეგისტრაციის გეოგრაფიულ არეალში სააგენტო ვალდებულია დაადგინოს, არსებობს თუ არა მიწის ნაკვეთზე ან მის ნაწილზე „საკუთრების უფლების’’ ან „მართლზომიერი მფლობელობის (სარგებლობის)“ დამადასტურებელი დოკუმენტი. თუ საკადასტრო აღწერის შედეგებისა და სარეგისტრაციო დოკუმენტაციის შეჯერებით დადგინდა, რომ სარეგისტრაციო ობიექტზე უფლების დამდგენი დოკუმენტი არ არსებობს, სააგენტო განიხილავს „თვითნებურად დაკავებულ მიწაზე საკუთრების უფლების აღიარების“ საკითხს.
2. თუ სისტემური რეგისტრაციის გეოგრაფიულ არეალში საკადასტრო აღწერის შედეგებისა და სარეგისტრაციო დოკუმენტაციის შეჯერებით, სპორადული რეგისტრაციისთვის დადგენილი წესით დაწყებული ადმინისტრაციული წარმოების ფარგლებში დადგინდა, რომ ა)სარეგისტრაციო ობიექტი[დაინტერესებული პირის ნფლობელობაში/სარგებლობაში არსებული მიწის ნაკვეთი] „სრულად ან ნაწილობრივ არ არის მართლზომიერ მფლობელობაში არსებული მიწის ნაკვეთი’’ და ბ)დაინტერესებული პირი მოითხოვს „თვითნებურად დაკავებულ მიწის ნაკვეთზე საკუთრების უფლების აღიარებით’’ უფლების რეგისტრაციას, სააგენტო იღებს გადაწყვეტილებას უძრავი ნივთის „ადგილზე დათვალიერების’’ დანიშვნის შესახებ, რომელიც ტარდება ამ თავით დადგენილი წესით.
3. უძრავი ნივთის ადგილზე დათვალიერება არ დაინიშნება, თუ სააგენტოში დაცული დოკუმენტაციით/ინფორმაციით დგინდება, რომ ერთ ფიზიკურ პირზე ან კომლზე (კომლის წევრებზე) თვითნებურად დაკავებულის წესით რეგისტრირებული მიწის ნაკვეთების ჯამური ფართობი აღემატება ბარში 1.25 ჰა-ს, ხოლო „მაღალმთიანი რეგიონების განვითარების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად განსაზღვრულ მაღალმთიან დასახლებებში – 5 ჰა-ს.
4. სისტემური რეგისტრაციის გეოგრაფიულ არეალში სააგენტო „თვითნებურად დაკავებულ მიწაზე საკუთრების უფლებას“ აღიარებს, თუ ა)მიწის ნაკვეთი აკმაყოფილებს „ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-2 მუხლის „გ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებულ პირობებს. [ნახე ამ კანონის ეს მუხლი რომელიც კრძალავს გარკვეულ მიწებზე საკუტრების უფლების აღიარებას]]