სასოფლო ან არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთით მოსარგებლისაგან
საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით შეიძინა/მოიპოვა
ნაკვეთზე განთავსებულ შენობა-ნაგებობაზე საკუთრების უფლება;
იხ.„ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ ‘’ საქართველოს კანონი [2007] მუხლი მე-2
„ე’’ ქვეპუნქტი და მე-5 მუხლი
1. თვითნებურად დაკავებულ მიწაზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ მოთხოვნის განხილვის საფუძველია დაინტერესებული პირის მიერ წერილობითი განცხადების წარდგენა კომისიაში.[„აღიარების კომისიაში’’ და არა სააგენტოში 2026 წლის 1
იანვრიდან]
2. თვითნებურად დაკავებულ მიწაზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ მოთხოვნის განხილვისას[კომისიის მიერ] გათვალისწინებული უნდა იქნეს [ამ]მოთხოვნის „სივრცის დაგეგმარებისა“ და „ქალაქთმშენებლობითი გეგმების“ პირობებთან შესაბამისობა.
[ ამაზე იხ. „სამშენებლო სამართალი’’
თუ კანონით სხვა რამ არ არის გათვალისწინებული, თვითნებურად დაკავებულ მიწაზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ მოთხოვნის დასადასტურებლად დაინტერესებულმა პირმა უნდა წარადგინოს:
ა) „მიწის თვითნებურად დაკავების დამადასტურებელი დოკუმენტი“ ან/და „მოწმის ჩვენება“
[რომელიც ადასტურებს „თვითნებურად დაკავების ფაქტს’’];
ბ) მიწის ნაკვეთის საკადასტრო აგეგმვითი/აზომვითი ნახაზი, ხოლო ამ კანონის მე-3 მუხლის მე-3 პუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევაში – მიწის ნაკვეთის საკადასტრო აგეგმვითი/აზომვითი ნახაზი, რომელზედაც მითითებული უნდა იყოს მაგისტრალური მილსადენის ადგილმდებარეობა და მაგისტრალურ მილსადენსა და მიწის ნაკვეთს შორის მანძილი;
გ) „ინფორმაცია’’[რომელიც
საჭიროა] საკუთრების უფლების აღიარების საფასურის ოდენობის დასადგენად;
დ) დაინტერესებული პირის საიდენტიფიკაციო დოკუმენტების ასლები.
31. თუ დაინტერესებული პირის მიერ წარდგენილი სხვა დოკუმენტაციით უტყუარად არ დგინდება, რომ „თვითნებურად დაკავებულ მიწის ნაკვეთზე შენობა-ნაგებობა (აშენებული, მშენებარე ან დანგრეული) განთავსებულია“ ამ კანონის ამოქმედებამდე[2007 წლამდე]
, „თვითნებურად დაკავებულ მიწაზე საკუთრების უფლების აღიარების კომისია“ ან „სააგენტო“[სისტემური რეგისტრაციის ფარგლებში ] უფლებამოსილია დაინტერესებულ პირს დამატებით მოსთხოვოს ექსპერტიზის დასკვნა[!], რომელიც დაადასტურებს აღნიშნულ მიწის ნაკვეთზე შენობა-ნაგებობის (აშენებული, მშენებარე ან დანგრეული) ამ კანონის პირველი–მე-6 და მე-8 მუხლების ამოქმედებამდე (ე.ი. 2007 წლის 20 სექტემბერამდე ) არსებობის ფაქტს.
4. თუ კანონით სხვა რამ არ არის გათვალისწინებული, კომისია დაინტერესებული პირის განცხადებას განიხილავს მისი მიღებიდან 2 თვის ვადაში. თუ საკუთრების უფლებისათვის „არსებითი მნიშვნელობის მქონე გარემოებათა დასადგენად’’ აუცილებელია 2 თვეზე მეტი ვადა, კომისია უფლებამოსილია განცხადების განხილვის ვადა დამატებით გაზარდოს არაუმეტეს 6 თვით.
5. თუ დაინტერესებული პირის მოთხოვნა „თვითნებურად დაკავებულ მიწაზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ“ მთლიანად ან ნაწილობრივ აკმაყოფილებს ამ კანონით განსაზღვრულ პირობებს და კომისია დადებით გადაწყვეტილებას მიიღებს,
კომისია დაინტერესებულ პირს უგზავნის წერილობით შეტყობინებას „საკუთრების უფლების აღიარების საფასურის შესაბამისი ოდენობისა და მისი სრულად გადახდის ვალდებულების თაობაზე“.
თუ დაინტერესებული პირი გადაიხდის საკუთრების უფლების აღიარების საფასურის წერილობითი შეტყობინებით დადგენილ ოდენობას, კომისია გასცემს „საკუთრების უფლების მოწმობას’’ და „დამოწმებულ საკადასტრო აგეგმვით/აზომვით ნახაზს“, რომელზედაც სხვა საკადასტრო მონაცემებთან ერთად ასახული უნდა იყოს საკუთრებისუფლებააღიარებული მიწის ნაკვეთისა და მასზე განთავსებული შენობის ა)საზღვრები და ბ)ფართობი.
6. სავარაუდო მემკვიდრეზე „საკუთრების უფლების მოწმობის“ გაცემის შემდეგ „სამკვიდრო მოწმობის გაცემის“ წესი განისაზღვრება საქართველოს კანონმდებლობით.
7. თუ დაინტერესებული პირის მოთხოვნა საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ არ აკმაყოფილებს ამ კანონით განსაზღვრულ პირობებს ან განცხადებისათვის დართული დოკუმენტებით არ დასტურდება „თვითნებურად დაკავების ფაქტი“, კომისია იღებს წერილობით გადაწყვეტილებას საკუთრების უფლების აღიარებაზე უარის თქმის თაობაზე.
8. თუ კომისიამ ამ კანონით დადგენილ ვადაში არ მიიღო გადაწყვეტილება საკუთრების უფლების აღიარების ან საკუთრების უფლების აღიარებაზე უარის თქმის თაობაზე, ეს ჩაითვლება მიწაზე საკუთრების უფლების აღიარებაზე უარის თქმად და იგი გასაჩივრდება საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით.
9. კომისია მის უფლებამოსილებასთან დაკავშირებულ საკითხზე გამოსცემს ინდივიდუალურ ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ აქტს − განკარგულებას.