[ამაზე იხ.„რეესტრის ინსტრუქცია მუხ. 373-ე ნაწ მე-11]
უფლების დამადასტურებელი დოკუმენტით გათვალისწინებული
მიწის ნაკვეთის ან/და დაუზუსტებელი საკადასტრო მონაცემებით რეგისტრირებული
მიწის ნაკვეთის/დაზუსტებული საკადასტრო მონაცემებით რეგისტრირებული მიწის ნაკვეთის და მიწის ნაკვეთის საკადასტრო აგეგმვით/აზომვით ნახაზზე ასახული მიწის ნაკვეთის იდენტურობას და „მიწის ნაკვეთის ფაქტობრივ მდებარეობას’’ (ე.ი.
საზღვრებსა და კონფიგურაციას მომიჯნავე მიწის ნაკვეთებთან მიმართებით), ასევე „უფლების დამადასტურებელი დოკუმენტის გაცემისა’’ და „ოქმის შედგენის თარიღებისთვის დაინტერესებული პირის მიერ მიწის ნაკვეთის ფლობის ფაქტს“
«ადგილზე დათვალიერების ოქმზე“ ხელმოწერით ადასტურებენ იმავე სარეგისტრაციო ბლოკში მდებარე ორი მომიჯნავე ან/და სამი არამომიჯნავე მიწის ნაკვეთის მესაკუთრეები/ან საკუთრების უფლების
რეგისტრაციის მოთხოვნის უფლების მქონე პირები.
[ამაზე იხ.„რეესტრის ინსტრუქცია მუხ. 373-ე ნაწ მე-12]
ადგილზე დათვალიერების ოქმს ადგენს/ადგენენ უფლებამოსილი პირი/პირები.
სააგენტოს უფლებამოსილმა პირმა/პირებმა ადგილზე დათვალიერების ოქმის ხელმოწერამდე, ადგილზე
დათვალიერებაში მონაწილე პირებს უნდა გააცნოს ოქმის შინაარსი. ოქმს, სააგენტოს უფლებამოსილი პირის/პირების თანდასწრებით, ხელს აწერენ ა)დაინტერესებული პირი, ბ)სააგენტოს უფლებამოსილი პირი/პირები და გ)ადგილზე დათვალიერებაში მონაწილე პირები.
[ამაზე იხ.„რეესტრის ინსტრუქცია მუხ. 373-ე ნაწ მე-14]
· სააგენტოს წარმომადგენელი ადგილზე დათვალიერებაში მონაწილე ყველა პირს აფრთხილებს ადმინისტრაციული წარმოებისას განზრახ არასწორი ინფორმაციის მიწოდების შესაძლო სამართლებრივი
შედეგების თაობაზე.
ასეთი პასუხსიმგებლობა შეიძლება იყოს სისხლისსამართლებრივი
ან სამოქალაქოსამართლებრივი.
[ამაზე იხ.„რეესტრის ინსტრუქცია მუხ. 373-ე ნაწ მე-16]
ადგილზე დათვალიერების ოქმის გასაჩივრება დასაშვებია და იგი საჩივრდება სააგენტოს მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებასთან ერთად.